Saatte Bir İzmir
GÜNCEL EKONOMİ YEREL YÖNETİMLER SAĞLIK EĞİTİM KÜLTÜR SANAT SPOR EGE POLİTİKA RÖPORTAJLAR
19 Eylül 2020 Cumartesi - 12:00

Kültürpark Tenis Kulübü Başkanı Şekercioğlu: En güvenli spor tenis

Koronavirüs, insanların bir araya gelerek yaptığı herşeyi alt üst ederken, temassızlığın hayati önem taşıdığı yeni normalin parlayan yıldızı tenis oldu. Teniste temas yok denecek kadar az. Kültürpark Tenis Kulübü Başkanı Tolga Şekercioğlu, tenisin koronavirüsten en az etkilenen sporlardan biri olduğunu söyleyerek, pandemi döneminde yaşanan ilgi patlamasını anlattı.

Kültürpark Tenis Kulübü Başkanı Şekercioğlu: En güvenli spor tenis

Tenisin, koronavirüs bakımından en güvenli spor olduğunu söyleyen Şekercioğlu, “Oyun sırasında iki kişi arasındaki mesafe 23 metre. İki oyuncu birbirine en fazla 4-5 metre  yakınlaşabilir. Bu da çok düşük bir ihtimal” dedi.

 

Daha önce hiç tenis oynamayanların bile, temassız ve koronavirüs bulaşma riskini çok daha az gördükleri için bu sporu hayatlarına sokmaya başladıklarını söyleyen Tolga Şekercioğlu, “İş hayatındaki stresi atmak, kafasını rahatlatmak, sağlıklı bir zihne ve bedene erişmek isteyen herkese tenisi şiddetle öneriyorum” diye konuştu.

 

Tolga Şekercioğlu ile özellikle pandemi sürecinde spor kulüplerinin kapatılmasıyla birlikte yaşananları ve bundan sonraki süreç için aldıkları önlemleri ve yaptıkları hazırlıkları konuştuk. Süleyman Sağat sordu, Kültürpark Tenis Kulübü Başkanı Tolga Şekercioğlu yanıtladı.

 

Pandemide tenis kulübü için süreç nasıl işledi?

 

Spor kulüplerinin kapatılmasıyla ilgili tebligatla birlikte 16 Mart’ta kapılarımızı kapattık. Fitness salonu, spor salonu, restoran ve kortlara giriş olmadı. Ta ki 1 Haziran’a kadar. 1 Haziran itibariyle kapılarımızı açtık. Bu zaman zarfında kısa çalışma ödeneğinden yararlandık. Çalışanlarımızın maaşlarını tamamladık. 1 Haziran’da açtık ama önlemlerle. Türkiye Tenis Federasyonu ve İçişleri Bakanlığı’nın talimatlarını harmanladık. Son derece güvenli bir yapı kurduk. Kapıda dezenfektan, ateş ölçer ve elektronik kart sistemi var. Dışarıdan girişleri çıkışları elimizden geldiği kadar frenledik. Buraya kim giriyorsa ateşi ölçülüyor. İsmi alınıyor. Pandemi döneminde tadilat ve temizliğe ağırlık verdik. Bu açıdan işimize yaradı. Daha önceden bir kortta 10 çocuk antrenman yapabiliyordu. Ama şu anda bir kortta aynı anda karşılıklı ikişer çocuk oynayabiliyor. Kulüp içinde maske ile dolaşmak zorunlu. Kort içine girildiğinde tabi ki çıkarılıyor ama kulüp içinde zorunlu. Çocuklar 4 kişi antrenman görüyorlar ama molalarda yan yana oturmalarını önlemekle ilgili TFF’den talimat geldi. Buraya bir çocuk geliyor. Antrenmana çıkıyor. Soyunma odasında üstünü değiştirip evine gidiyor.

 

Bir çok sporda mesafe var gibi görünse de yakın temasın olduğu anlar olabiliyor. Tenis maçı sırasında porcular birbirlerine en fazla kaç metre yaklaşabilirler?

 

İki oyuncu da filenin önüne aynı anda gelse en az açıklık 4-5 metre olur.  İki metre bir tarafta kalır, iki metre diğer tarafta. Hiçbir oyuncu dip dibe gelemez, mümkün değil. Milyonda bir olur. Bizimkiler zaten maçtan çok burada antrenman gördükleri için. Zaten o mesafeye çok dikkat ediyorlar.

 

İki oyuncunun karşı karşıya gelmesi hangi koşullarda olabilir?

 

Çok düşük bir ihtimal. Bizim oyunlarda pek olmuyor mesela. İki oyuncunun da voleye gitmesi gerekiyor. Voleye gitmek de biraz zor tabi. Genelde herkes geriden oynuyor. Biri voleye gidecek. Voleyi alan kısa bırakacak, öteki de koşacak. Ancak öyle karşı karşıya gelecekler. Belki bir oyunda bir kere olur.

 

Kort içinde sosyal mesafeyi ihlal etmek pek mümkün değil o zaman?

Tenis kortundaki mesafe bir uçtan diğer uca 23 metre. Oyuncular 1-1.5 metre çizgi içinde durdukları zaman bile aradaki mesafe 20 metre. En güvenli spor. Net. Pandemiden sonra tenise büyük bir talep var. Yaklaşık 30-32 yeni üye geldi kulübe. Çünkü insanlar futbol, basketbol oynayamıyor. Toplu halde koşamıyor. Maraton’a katılamıyor. Mesela ben koşardım,  koşamıyorum.  İnsanlar çıkış arıyor kendilerine. Tek başına atletizm yapacak hali yok. Bu nedenlerle tenise ilgi patlaması var. Çünkü insanların kendilerini en güvende hissettikleri, koronavirüsten en az etkilenen spor. Çocuklarına da başka yaptıracak spor bulamıyorlar. Okullardaki bütün toplu spor branşları şu an maalesef iptal oldu.

 

Peki yeni gelenler tenise başlama nedenlerini anlatıyorlar mı?

 

İlk başta, 5-6 aydır eve kapandıklarını ve deşarj olmaya ihtiyaçlarının olduğunu söylüyorlar. Eskiden yaptıkları sporları yapamadıklarını anlatıyorlar. En güvenli spor olarak gördükleri için de ‘Bir arkadaşımla tenis oynayayım, kurs alayım’ diyerek tenise başlıyorlar. 30-50-55 yaşında başlayanlar var. En kötü bir raketle top alıyor, duvarda tek başına tenis oynuyor. Maksat o bir, bir buçuk saati, kafasını temizleyerek çıkmak. İnsanların buna ihtiyacı var.

 

Eğitimlerdeki aksamalar tenisi nasıl etkiledi?

 

Pandemi döneminde Türkiye Tenis Federasyonu ve İçişleri Bakanlığı’nın haklı olarak bizlere koyduğu kurallar oldu. Bu nedenle de finans bakımından zorlandık. Eskiden bir korta 10 öğrenci sokuyorsak şimdi en fazla 4 öğrenci alabiliyoruz. Saat aralıkları ve öğrenci sayısında kısıtlamaya gitmek zorunda kaldık. Bu da gelir kaybına neden oldu. Bire bir dersler ve ikiye bir dersler çok arttı. En fazla bir kortta dört çocuk oluyor. Bu durum ciro kaybına yol açtı ama yapacak bir şey yok. Antrenör kadromuzu koruyoruz. Gelirimiz düştü ama üye girişleri ve aidatlarla antrenörlerimizin maaşlarını ödüyoruz.

 

Tenise başlamak isteyen birisinin ilk iş olarak ne yapması gerekiyor?

 

İlk iş olarak bir tenis ayakkabısı, tenis şortu ve tişörtü alıyor. Yeni başlayanlar için kulübümüzün verdiği raketler var. Daha sonra severse kendi raketini alıyor. Ayakkabı, şort, tişört. Ben bu işi yaparım dediği zaman kendi raketini alıyor ve başlıyor tenise. Aldığınız malzemeleri çok uzun yıllar kullanılabiliyorsunuz. Benim iki raketim var, 10 yıldır kullanıyorum. Aslında çok da pahalı bir spor değil. Ne zaman pahalı oluyor. Ben turnuva seviyesinde maç yapacağım. Özel ders alacağım diyorsanız işte o zaman para harcamaya başlıyorsunuz. Çocuklar için de böyle. Örneğin, ‘Ben çocuğumu 12 yaş grubu milli sporcu yapacağım’ diyorsanız onun maliyeti turnuva maliyetinin 20 katı zaten. Her spor dalında böyle. Aslında çok pahalı bir spor değil, aldığınız ekipmanlar uzun yıllar kullanılabiliyor ama turnuva boyutuna geçince durum başka. O zaman biraz yarı profesyonel oluyorsunuz. İdealleriniz, hırsınız artıyor. Antrenman görüyorsunuz. Onun ucu açık.

 

Eylül ayı yaklaşırken herkes, pandemide ikinci dalganın başlayacağı endişesini taşıyordu. Şimdi rakamlar iyiden iyiye artmaya başladı. Hep birlikte daha da çok artmasından korkuyoruz. Tenis açısından olacaklar açısından sizin öngörünüz nedir?

 

Vakaların artmasıyla birlikte takım oyuncularımızın turnuvalarının iptali gündeme geliyor. Nasıl olimpiyatlara gidilemiyorsa, bizim tenisçilerimiz de turnuvalara gidemeyecek. Tabi bu durum hem velide hem de çocuklarda korkunç bir yıkıma neden oluyor. Antrenman görüyor görüyor, sonra bir anda turnuva iptal oluyor. Bununla ilgili yapacak bir şey yok. Ama biz veteranlar için tenis, kort dışında da sosyal mesafeyi koruduğumuz sürece son derece güvenli bir spor. Çocuklar için de öyle. Tekrar kısıtlamalar gelse bile bizim kulübümüzde sorun yok. Kimseye bulaşmadan tenisinizi oynayıp gittiğiniz sürece hiç sorun yok.

 

16 Mart’ta ilk yazı geldiğinde ve kulüp kapandığında turnuvalara hazırlanan çocuklar nasıl etkilendi?

 

 

Yıkıldılar. Ama online eğitim gördüler. Evde antrenman yaptılar. Kapılarının önünde antrenman yaptılar. İp atladılar, mekik çektiler, şınav çektiler, kondisyon yaptılar ama tabi 2-3 oy koptular tenisten. Geldikleri zaman biraz bocaladılar. Biraz kilo aldılar. Şu an yine eski formlarına kavuştular.

 

İkinci bir arayı kaldırabilirler mi?

 

Ne yapalım, bütün dünya aynı şekilde. Her yer kapandı. Tekrar kapanırsa yine aynı şey olur. Yapacak bir şey yok. Tenis aynı zamanda dünyanın en zor sporlarından biri. Psikolojik baskısı çok fazla. Federer ve Djokoviç’i 1 milyar kişi izliyor. Psikolojik baskısı çok olan bir spor. Çocuklarda özellikle 10-12 yaş grupları bu gel-gitlerden çok etkileniyor. Güçlü olanlar devam ediyor. Ben bu işi bırakıcam diyenler oluyor. Özellikle çocuklar için çok zor bir süreç.

 

Peki siz bu zor ama güzel, şimdilerde koronavirüse karşı güvenli olmasıyla öne çıkan spora nasıl başladınız?

 

Annem, 12 yaşımdayken elimden tutup beni tenise başlatmıştı. Ama o zaman hiç ilgim olmadı. Biraz oynadım ve bitti. Sonra üniversiteyi bitirdim. İş güç başladı. 30’lu yaşlarda gençlik de bitti. Alternatif spor aradım kendime. Dedim ki ben zamanında tenis oynamıştım. Raketimi aldım. Bir baktım, kendime ayırdığım vaktin büyük bir bölümünü tenis oynayarak geçiriyorum.

 

Son 10 yıldır da turnuva seviyesinde tenis oynuyorum. Sonra spor yaptığım kulübü güzelleştirmekle ilgili ideallerim oluştu. Yönetim kuruluna aday olduk ve seçildik. Burası bir cennet. Pandemiye hazırlanıyorz. Öyle bir hale getiriyoruz ki, üyemiz buraya gelecek sosyal mesafesiyle çayını kahvesini içip sporunu yapıp gidecek.

 

İş hayatındaki stresi atmak, kafasını rahatlatmak, sağlıklı bir zihne ve bedene erişmek isteyen herkese tenisi şiddetle öneriyorum.

 
Değnekçilere operasyon
 
Soyer EuroVelo İzmir Güzergahı’nı açtı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Tahir Şahin silahlı saldırıda yaralandı
İzmir'in Foça ilçesinde, Menemen eski Belediye Başkanı CHP'li Tahir Şahin ...
YAZARLAR
Süleyman Sağat
Süleyman Sağat
Yanan sadece ormanlar mı?
Serhat Sökmen
Serhat Sökmen
Ne Zaman İyi Yönetiliriz?
Melih Duran (Mali Müşavir)
Melih Duran (Mali Müşavir)
İşten çıkarma yasağı uzadı mı?
FOTO GALERİ
Ege'de doyumsuz sonbahar manzaraları

Ege'de doyumsuz sonbahar manzaraları

ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU
İzmir
Bugün
Yarın
Pazar
9 / 27°C
14 / 29°C
17 / 29°C
PİYASALAR
DOLAR
15,8936
DOLAR
EURO
16,7953
EURO
BIST-100
2,372
BIST-100
ALTIN
942,78
ALTIN
ÇOK YORUMLANANLAR
FACEBOOK'TA SAATTE BİR İZMİR
TWITTER'DA SAATTE BİR İZMİR
ARŞİV
Saatte Bir İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri