Avrupa Konseyi’ne bağlı Kongre’de Türkiye’yi Soyer temsil etti

4 Ekim 2021 Pazartesi   18:00

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin (YBYK) 26-28 Ekim 2021 tarihleri arasında Fransa'nın Strazburg kentinde yapılacak Genel Kurul toplantısı öncesinde Macaristan'ın Vişegrad şehrindeki Büro Toplantısı’na katıldı. İki günlük toplantı yoğun gündemle başladı.

Bölgedeki yerel seçimleri izleme görevlerinin yanı sıra Kongre'nin genel politikası, bütçe, yerel ile bölgesel izleme gündemleriyle ilgili önerileri hazırlamaktan sorumlu Kongre Bürosu’nun iki günlük gündemi bu yıl da kıtadaki yerel demokrasiyi ilgilendiren birçok konuyu barındırıyor. Toplantıda Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin (YBYK) Avrupa Konseyi içindeki konumu, demokratik standartların gelişimindeki rolü, Kongre’nin geleceğine ilişkin görüş alışverişleriyle beraber bütçe değerlendirmesi yapılacak. 

Kimler katıldı?

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin yönetim kurulu niteliğinde çalışan Kongre Bürosu üyeleri arasında Kongre Başkanı Leendert Verbeek, Yerel Yönetimler Meclisi Başkanı Bernd Vöhringer, Kongre Genel Sekreteri Andreas Kiefer, Bölgeler Meclisi Başkanı Harald Sonderegger, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de aralarında olduğu Bölgeler Meclisi Başkan Yardımcıları, İzleme, Yönetişim ve Güncel İşler Komiteleri Başkanları, Siyasi Grupların Başkanları ve bir önceki Kongre Başkanı Anders Knape gibi Avrupa yerel demokrasisi ve siyaseti için önemli siyasetçiler ile bürokratlar yer alıyor.

 

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi nedir?

 

YBYK, Avrupa Konseyi’nin yerel ve bölgesel politikalarını belirlemekle yükümlü organı niteliğini taşıyor. 47 üye devletten 150 binin üzerinde yerel yönetimi temsil eden Kongre, yerel ve bölgesel yönetimlerle ilgili politikaların çerçevesini belirleyen sözleşmeler hazırlayarak bunların uygulanmasını sağlıyor. Kıtadaki yerel ve bölgesel yönetimin seçilmiş temsilcilerinin sorunlarını tartıştıkları, deneyimlerini paylaştıkları ve görüşlerini hükümetlere ifade edebildikleri bir forum ortamı sağlayan Kongre, başta diğer Avrupalı kurumlar olmak üzere ulusal ve uluslararası organizasyonlarla yakın işbirliği içinde. 

 Sayfa Adresi: http://www.saattebirizmir.com/haber/Avrupa-Konseyine-bagli-Kongrede-Turkiyeyi-Soyer-temsil-etti/83775